Doporučujeme

Poznejte naši expertku na nábor nových kolegů a dobrou kávu

Martina Müllerová, Talent Acquisition Executive

Celá společnost prochází transformací. Působíme v oblastech, ve kterých jsme dříve nepůsobili, z reaktivní komunikace přecházíme k proaktivní a posouváme náš business od tradičních cigaret k inovativním bezdýmným produktům. To ovlivňuje i nábor nových kolegů - hledáme talenty, které jsme nikdy dříve nehledali. Talenty, kteří k nám přinesou svěží vítr, nové nápady a chuť je zrealizovat. A přesně takové lidi hledá naše Marťa.

Jak jsi se k nám dostala?Coffee

Jednoduše, prošla jsem přes výběrové řízení, stejné jako teď vedu já. Nastoupila jsem v dubnu 2017 jako konzultant z personální agentury na pomoc k náboru při uvádění IQOS na trh a pak už si mě tu nechali.

A proč sis vybrala zrovna nábor?

Vlastně to byla úplná náhoda 😊. Vystudovala jsem finanční management, uměla jsem anglicky a chtěla jsem pracovat v marketingu, ale neměla jsem žádnou relevantní praxi. A po několika neúspěšných pohovorech jsem v personální agentuře konzultantce řekla, že bych už klidně dělala to co ona. Ta řekla, že má zrovna v týmu volné místo, dala mi šanci a já dělám práci, která mě opravdu baví 😊. Proto sympatizuju s kandidáty, kteří během studia na VŠ ještě nemají vše nalinkované a nevědí co by chtěli dělat. Naopak obdivuju ty, kteří to vědí od malička a jdou si za tím.

Co tě na té práci baví?

Pestrost té práce. Logicky je každý pohovor jiný. Otevírají se nám pozice, které tu v minulosti nebyly. Při komunikaci s uchazeči se dozvím hodně informací i o tom, jak je to v jiných firmách, co funguje či naopak nefunguje. Ale úplně nejvíc mě baví, když si vše sedne, kandidát přijme nabídku, nastoupí a pak je u nás spokojený.

Máš nějakou zajímavost z pohovoru, co tě překvapilo nebo rozesmálo?

Jednou jsme měli na pohovoru na IT analytika slečnu, která do té doby dělala v HR právě nábor a na otázku motivace, proč chce přejít do IT odpověděla, že nábor je v této době strašně těžký a že už jí ta obtížnost prostě nebaví. V tom stejném období se mi ještě stalo, že mi jiný kandidát odešel v polovině vyplňování případové studie, protože mu mezitím volali s jinou nabídkou a on ji přijal. Kandidátů je málo, dobrých kandidátů ještě míň a musí se jednat rychle a mít správné argumenty k přesvědčování.

Co si myslíš, že je nejdůležitější, abys byla úspěšný náborář?

Asi jako u každé jiné pozice, je důležité aby to člověka bavilo a dělal to rád. Práce s lidmi není úplně jednoduchá, hodně se tu mluví a proto je důležité umět naslouchat a správně se ptát. Pak si myslím, že úspěšného náboráře definuje spokojený interní zákazník – manažer a spokojený nováček, tedy schopnost přivádět do firmy ty správné talenty.

Co bys doporučila uchazečům, kteří se k nám hlásí na pozice?

Docela základní věc - aby si o nás něco přečetli a nastudovali pár informací. Máme nějakou historii, ale zároveň novou vizi budoucnosti bez kouře. Jsou tu stále oblíbené otázky ,,Co o nás víte?“ a ,,Proč se hlásíte zrovna k nám?“ a je dobré mít na to připravenou odpověď. Není třeba být nervózní. Pohovory jsou v přátelské atmosféře a jde o to, se co nejvíc poznat navzájem. Někdy i rádi vtipkujeme. 😊

Pamatuješ si všechny lidi, které jsi nabrala?

Ano, i když už je to pár stovek, tak věřím, že ano.

A jsi s nimi v kontaktu i poté, co nastoupí?

Jsem s nimi v kontaktu od doby přihlášení až do nástupu, kdy se setkáme během Onboardingu. Pak jsem většinou v prvních pár týdnech člověk, na kterého se obrací pokud mají nějaké dotazy, které souvisí s HR agendou.

Jak vypadá tvůj typický den?

Naštěstí pohovory jsou naplánované dopředu, takže nějakou představu o svém dni mám hned ráno. Mezi pohovory pak standardně vyřizuju emaily, máme týmové meetingy, meetingy s manažery, řeším související administrativu, reporty, překlady, projekty, příp. se připravuju na onboarding. Volám kandidátům, kolegům a personálním agenturám. 

Co ráda děláš ve svém volném čase?

Teď se aktuálně hodně věnuji své malé fence Coffee. Miluju kávu a typicky mě potkáte s nějakou v ruce. Chtěla jsem štěně a když jsem se dozvěděla, že se jmenuje Coffee, tak to byl prostě osud. 😊 Jinak ráda čtu, peču a cestuju, když to jde.

Jak to u nás vypadá?

Spolujsme silnější

Za velkými změnami stojí vždy velké týmy. V práci trávíme většinu života, proto je naší prioritou, abyste tu byli spokojení.